Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

0
248
ağızdan ağıza pazarlama

Ürünlerin kullanıcıları tarafından belirtilen yorumlar, ağızdan ağıza pazarlamanın temel işleyişini oluşturmaktadır. Ağızdan ağıza pazarlama nedir sorusuna cevap arayan kişiler için yazı içerisinde detaylı açıklamalar yapılmıştır. Ağızdan ağıza pazarlamanın en temel açıklaması, tüketici ile ürün hakkında fikir sahibi olmak isteyen yakın çevresi arasında geçen diyalogdur. Ağızdan ağıza pazarlamanın temelinde, ürün hakkında deneyim edinen kişilerle ürün hakkında fikir sahibi olmak isteyen kişilerin, bilgi alışverişi yapma süresi yatmaktadır. Ağızdan ağıza pazarlama, bazen risk bazen de fayda ağlamaktadır.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Tüm Yönleri

Ağızdan ağıza pazarlama modeli, bazen firmaların desteğiyle bazen de kullanıcıların doğal refleksleriyle ortaya çıkmaktadır. Ağızdan ağıza pazarlama modeli, markalar açısından risk oluşturabilir. Güçlü markalar, ağızdan ağıza pazarlamanın etkilerini tamamen hissetmese de küçük firmalar için yok olma sebebi sayılabilir. Büyük firmaların herhangi bir ürünü, ağızda ağıza pazarlama modeliyle kötülenecekken, küçük firmaların tüm ürünleri zarar görecektir. Ağızdan ağıza pazarlama modelinin önemli sayılmasının asıl sebebi, insanların satın alacakları ürünler hakkında deneyim ve yorum arayışına girmeleridir. Satın alınacak bir ürünü daha önce kullanan kişilerin yorumları, ürünün satın alınmasını doğrudan etkilemektedir. Eğer ürün hakkında olumsuz yorumlar yapılırsa, daha önce ürünü kullanan kişiler üründen şikâyet ederse, ürünü almayı planlayan kişi vazgeçecektir. Aynı şekilde, ürün hakkında olumlu yorumlarla karşılaşıldığı zaman, ürünün tercih edilme oranı yükselecektir.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Olumlu Yönleri Nelerdir?

Pazarlama modelleri arasında en fazla etki uyandıran ağızdan ağıza pazarlamanın olumlu özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Pazarlama modelleri arasında en az masrafa sahip pazarlama çeşididir.
 • Bazen firmaların teşvikleriyle, bazen de kullanıcıların beğenileriyle ortaya çıkmaktadır.
 • Ağızdan ağıza pazarlama yönteminden olumlu sonuçlar çıkarsa, ürün satışı %90 oranında artacaktır.
 • Firmalar, ilk çıkan ürünler için tanıtım fiyatlar oluşturarak kullanıcıların ürünü test etmesini sağlamaktadır. Böylece, reklam için düşük maliyetli bir yatırım elde edilmiş olur. Ancak firmaların ürünlerine kesin olarak güvenmesi ve kullanıcıların olumlu yorumlar yapacağından emin olunması gerekir.
 • Sosyal medya kanallarından ya da çeşitli forumlar üzerinden, ağızdan ağıza pazarlama gerçekleşir. Bir kullanıcı ürün hakkında soru sorduğu zaman, ürünü beğenen kişiler doğal pazarlamacı olarak cevap verir ve istemsiz olarak ürünün pazarlamasını yapmaya başlar.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Yönteminin Taşıdığı Riskler

Ağızdan ağıza reklam modeli firmalar tarafından başlatılabilir. Tanıtım ürünlerinin satışı yapılarak ya da belli kişilere ücretsiz ürün göndererek, kullanıcıların yorum ve beğenilerinin paylaşılması amaçlanmaktadır. Ancak ürün beğenilmezse ya da gerekli niteliklere sahip olmazsa, ağızdan ağıza pazarlama yöntemi firma olumsuz şekilde sonuçlanır. Kullanıcılar, ürünün olumsuz yönleriyle karşılaştığı zaman çeşitli şikâyet sitelerinde ve forumlarda yorumlar yapmaya başlamaktadır. Ürünü almayı planlayan kişiler, olumsuz yorumları gördükten sonra ürünü almaktan vazgeçecektir.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Yapıldığı Ortamlar Nelerdir?

Ağızdan ağıza pazarlama sistemi, bazen firmaların desteklemesiyle, bazen de tüketicilerin doğal tepkileriyle harekete geçmektedir. Ağızdan ağıza pazarlama modelinin aktif olarak işlediği ortamlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürün kullanıcılarının kendi aralarında geçen diyaloglar
 • Tüketici ve marka arasında geçen diyaloglar
 • Markaların kendi aralarında gerçekleştirdikleri konuşmalar
 • Marka çalışanları ve tüketiciler arasında geçen diyaloglar
 • Marka ve çalışanlar arasındaki etkileşimler
 • Tüketiciler ve ürünü merak edenler arasındaki etkileşimler
 • Tüketici ve sivil toplum kuruluşları arasındaki diyaloglar

Belirtilen kanalların her biri, ağızdan ağıza pazarlama stratejisinin aktif olarak işlemesini sağlamaktadır. Ağızdan ağıza pazarlama, eski bir reklam modelidir ve dijital dünyanın etkileri otaya çıkmadan önce de aktif olarak kullanılmıştır. Ancak dijital ortamın etkisinin artması, ağızdan ağıza pazarlama modelini riskli hale getirmiştir. Ağızdan ağıza pazarlama nasıl oluşturulur sorusuna cevaben, bir kullanıcı tarafından yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlar, ağızdan ağıza pazarlamanın etkilerini ortaya çıkarır ve ürünün satın alma potansiyelini doğrudan etkiler denilebilir.

5

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ürünlerin kullanıcıları tarafından belirtilen yorumlar, ağızdan ağıza pazarlamanın temel işleyişini oluşturmaktadır. Ağızdan ağıza pazarlama nedir sorusuna cevap arayan kişiler için yazı içerisinde detaylı açıklamalar yapılmıştır. Ağızdan ağıza pazarlamanın en temel açıklaması, tüketici ile ürün hakkında fikir sahibi olmak isteyen yakın çevresi arasında geçen diyalogdur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here